Hosting Al Türkiye
Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır? - Yazdırılabilir Sürüm

+- Hosting Al Türkiye (https://forum.hostingal-tr.com)
+-- Forum: Google & Msn-Yahoo (https://forum.hostingal-tr.com/forum-3.html)
+--- Forum: Google Optimizasyon (https://forum.hostingal-tr.com/forum-6.html)
+---- Forum: Webmaster Tools & Google Analytics (https://forum.hostingal-tr.com/forum-130.html)
+---- Konu: Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır? (/thread-7.html)Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır? - hostingal-tr - 06-20-2018

Google Analytics teknik anlamda reklamlarınızın yatırım getirisini ölçmenize ve ayrıca Flash, video ve sosyal ağ siteleriniz ile uygulamalarınızı izlemenize olanak sağlayan ücretsiz web site performans analiz servisidir.
Diğer bir genel tanımla da, bir web sitesinin tüm ziyaretçi istatistiklerini anlık olarak takip etmenizi sağlayan ayrıca geçmiş bilgileride arşivleyebilen gelişmiş raporlama ve analiz aracıdır.
Bir web siteniz var ve bununla ilgili ziyaretçi verilerine mi ulaşmak istiyorsunuz? O zaman Google Analytics tool tam da sizin aradığınız bir araç. Siteniz hangi sıklıkta ziyaret ediliyor, bu ziyaretçiler hangi linkler üzerinden size ulaşıyor, lokasyonları neresi, sitenizin hangi sayfası daha fazla tıklanıyor, sitenizde geçirilen süreler miktarları gibi bir çok sorunun cevabını Google Analytics sayesinde öğrenebilirsiniz.
Google Analytics, Google’daki bir çok tool gibi ücretsiz ve herkese açık bir servistir. Ancak kullanımı için başlangıç seviyesinde html bilmek işinizi kolaylaştırır. Bilmiyorsanız da bununla ilgili internet [img=259x0]http://sosyalmedya-tr.com/wp-content/uploads/2013/06/google-analytics-kurulumu-ve-temel-raporlama.jpg[/img]üzerinden bir çok yardımcı makale bulabilirsiniz.
Burayı tıklayarak mevcut gmail hesabınız ile giriş yapabilir veya yeni bir gmail hesabı için kayıt başvurusu yapabilirisiniz.
Google Analytics’i kullanmak için temel anlamda bir kaç adıma ihitiyacınız var.
Google Analytics Kurulumu
Kayıt işlemini tamamladıktan sonra kurulum ayarlarının yapılması gerekir. Kurulum ayarlarında ilk adım, izleme kodunu sitenize yüklemektir. Her bir Google Analytics kullanıcısının, web sitesinin sayfalarına yerleştirmesi gereken kişisel bir analytics kodu vardır.
Analytics Kodunu Nasıl Alabilirim?
Analytics kodunuzu Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra kolayca bulabilirsiniz. Bu kodu web sitenizin tüm sayfalarına eklemeniz gereklidir. Google Analytics web sitenizde olup bitenleri tam olarak algılayabilmesi ve eksiksiz istatistik sunabilmesi için analytics kodunun tüm sayfalara eksiksiz olarak yerleştirilmesi gereklidir. Eğer bu konuda teknik bilgiye sahip değilseniz sitenizin web master’ından destek almanız gereklidir.
İstatistik ve Raporlama
Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra ‘Analytics Ayarları’ sayfasına yönlendirileceksiniz. Başvurunuzun onayının ardından raporlarınızın veri toplaması ve topladığı verileri görüntülemeye başlaması 24 saati bulabilir. Onayın ardından ananlytics aracı sayesinde web sitenizin trafiği ile ilgili raporlara ‘Raporları Görüntüle’ bağlantısından ulaşabilirsiniz. Sitenize ait tüm istatistikleri gerçek zamanlı ve geriye dönük olarak görüntüleyebilirsiniz.
Ana Ekran
Bu sayfada  kayıtlı tüm web site profillerinizi görüntüleyebilirsiniz. Hesabınıza birden fazla site ekleyebilir ve hepsinin takibini tek ekrandan yapabilirsiniz. Bir Google Analytics hesabı için her zaman en az bir profilinizin olması gerekir. İşlem yapacağınız profilinizi seçerek detaylı istatistiklere ulaşabilirsiniz. Analytics ana ekranı kullanışlı ve Türkçe’dir, bu sebeple bir çok fonksiyonunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Gerçek  Zamanlı Veri İzleme
Google Analytics’in en fonksiyonel özelliklerinden birisidir. Reel olarak sitenizde kaç ziyaretçi var, yönlendirme linkleri neler, sayfa da geçirdikleri süreler neler gibi bir çok metrikle anlık olarak istasitiklerinizi izleyebilirsiniz. Dilerseniz manuel olarakta geçmişe dönük tüm istatistiklere detaylıca göz atabilirsiniz.
Alıntı:  Web sitenizin istatistiklerini takip ederken 3 metrik kritik önem taşır.
Hemen Çıkma Oranı
Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tek sayfalık ziyaretlerinin yüzdesidir. Birçok site için yüksek bir “Hemen Çıkma Oranı” olumsuz bir göstergedir, çünkü bu ziyaretçilerin siteye girip hızlı bir biçimde siteden ayrıldıklarını gösterir.
Sitede Geçirilen Ortalama Süre
Ziyaretçilerin inceledikleri sayfalarda geçirdiği ortalama süreyi göstermektedir. Yüksek bir rakam gözlemlediğinizde bu ziyaretçilerin sitenizde çok zaman geçirdiğini göstermektedir.
[img=368x0]http://sosyalmedya-tr.com/wp-content/uploads/2013/06/Sosyal-medya-kulubu.jpg[/img]
Yeni Ziyaret Yüzdesi (Uniqe)
Sitenizi daha önce hiç ziyaret etmemiş ama ilk defa sitenize giriş yaparak ziyaret eden kullanıcıların oranını gösterir.
Alıntı: Bu 3 önemli kriterin dışında siteniz için önemli diğer kriterleri belirleyip düzenli analiz yapmanız sitenizin sürekli güncel kalmasını sağlayacaktır.
Bu konuyla ilgili Google  Türkiye Ofisi de yakın zaman önce “Google Analytics Nedir?, “AdWords ve Analytics Hesapları Nasıl Bağlanır?” konuları  hakkında online bir seminer düzenledi. Seminerin konu başlıkları aşağıdaki gibi olup, bu faydalı seminerle ilgili detaylı bilgelere aşağıdaki video’dan ulaşabilirsiniz.
Konu Başlıkları
Google Analytics Nedir?
Google Analytics Hesabı Açma
AdWords ve Analytics Hesaplarını Bağlama
Temel Google Analytics Metrikleri
Temel Google Analytics RaporlarıRE: Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır? - funnyjokes - 10-04-2018

Commonly we attain confused when we finally hear the exact terms website development service in addition to internet developer getting used interchangeably. But thoughts is broken done looking over this, all your individual confusions may perhaps disappear. Poof!
subway surfers


RE: Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır? - hortlak - 05-07-2019

Merhaba,
ben de kendi sitemle ilgili bilgi almak istiyordum. İstanbul Gayrimenkul Hukuk Merkezi https://www.gayrimenkulhukuk.com isimli bir site kurduk. ancak google analytics entegrasyonunu gerçekleştirmemize rağmen search console sonuçları ile analytics sonuçları arasında bariz farklar olduğunu görüyoruz. bunun sebebi ne olabilir, hangisi hatalı acaba?